Archiwum
RSS
niedziela, 26 listopada 2006
Co to są witaminy??

  Witamina - substancja biologicznie czynna, której organizm nie może sam wytworzyć, otrzymywana z pokarmem albo jako prowitamina. W. to substancje drobnocząsteczkowe, niebiałkowe, które nie ulegają trawieniu przed wchłonięciem w przewodzie pokarmowym. Są w wiekszości koenzymami albo wchodzą w ich skład. Niektóre witaminy to związki rozpuszczalne w tłuszczach lub kwasach tłuszczowych (witaminy: A, D, E, K); większość - substancje rozpuszczalne w wodzie. Witaminy mają podobne funkcje także u różnych grup zwierząt; nie u wszystkich są jednak witaminami - np. kwas askorbinowy (witamina C) nie jest w. u więkoszości ssaków, ponieważ jest przez nie wytwarzana.

  Witamina jest składnikiem niezbędnym w żywieniu człowieka dla normalnego przebiegu szeregu procesów zachodzących w jego tkankach. Muszą być dostarczane z pożywieniem lub w razie potrzeby w postaci preparatów farmaceutycznych, ponieważ organizm nie może sam ich wytworzyc. Powinny być dostarczane w ilości od kilku do kilkunastu mikrogramów lub miligramów, a tylko wyjątkowo do kilkudziesięciu miligramów. Witaminy nie są ani źródłem energii, ani materiałem budulcowym.16:12, magda_daria
Link Dodaj komentarz »
Rodzaje witamin i ich zadania

 

 Rodzaje witamin

Zadania wymienionych witamin

Witamina A

Ta witamina jest niezbędna w procesie rozwoju młodego organizmu. Zapobiega chorobom oczu i skóry. Jest odpowiedzialna za dobry stan zębów i paznokci. Hamuje proces tworzenia się zmarszczek, pozwala zachować młodą i gładką cerę.

Witamina B1

Jest ona niezbędna dla prawidłowej czynności serca, układu nerwowego i mięśni. Bierze udział w przemianie węglowodanów. Jej brak często bywa rezultatem nadużywania alkoholu i nałogowego palenia.

Witamina B2

 Konieczna jest dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Przyspiesza przemianę białek, tłuszczy i węglowodanów. Jej brak może powodować pęknięcia kącików ust (tzw. zajady). Polecana w sytuacjach stresowych.

Witamina B6

Odgrywa istotną rolę w przemianach aminokwasów tapety i białek. Umożliwia prawidłowe czynności mózgu, bierze udział w tworzeniu krwinek czerwonych. Jej niedobór prowadzi do anemii, może powodować bezsenność, zmęczenie i częste bóle głowy. Jest pomocna przy leczeniu migreny

Witamina B12

Reguluje czynność układu nerwowego. Zapobiega niedokrwistości. Jej niedobory mogą być powodem objawów wyczerpania organizmu i depresji.

Witamina C

Jest odpowiedzialna za prawidłowy stan zębów i dziąseł. Niezbędna w procesie wytwarzania kolagenu, przyspiesza proces gojenia się ran i oparzeń. Wzmacnia system obronny organizmu, chroniąc go przed osłabieniem.

Witamina D3

Reguluje wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Jej niedobór u dorosłych może powodować schorzenia mięśni.

Witamina E

Jest jednym z ważniejszych czynników hamujących proces starzenia się komórek. Działa przeciwzakrzepowo zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Witamina K1

Konieczna dla prawidłowego krzepnięcia krwi

Kwas pantotenowy

Reguluje przemiany metaboliczne białek, tłuszczów i węglowodanów. Bierze udział w reakcjach odpornościowych zmniejszając ryzyko zachorowań.

Kwas foliowy

Zapewnia powstawanie krwinek czerwonych. Jego niedobór u kobiet może powodować wady wrodzone układu nerwowego noworodków.

Niacyna

Jest niezbędna do syntezy hormonów płciowych, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego, a także obniżaniu ciśnienia, przynosi ulgę w bólach głowy, dba o zdrową skórę, obniża poziom cholesterolu.

Biotyna

 Niezbędna w procesach przemiany białkowej i węglowodanowej we wszystkich tkankach. Zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczów, umożliwiając ich spalanie. Zapobiega siwieniu włosów i łysieniu.


 

16:11, magda_daria
Link Komentarze (1) »